Sen, ktorý volám Health Home, je doposiaľ môj naväčší projekt a možno aj ten hlavný a najpodstatnejší. Nosím ho v sebe a so sebou už dlho. A dá sa povedať, že tá túžba vytvoriť zdravý domov tam možno bola vždy. Avšak viac si to uvedomujem, odkedy som začala túžiť vybudovať centrum. Najskôr to bolo jogové centrum, wellness centrum, potom pohybové centrum spojené so saunami. To posledné sa jednu dobu aj reálne zhmotňovalo a pracovali sme na tom. Ale stále tam bolo dačo, čo mi chýbalo. Cítila som, že to ešte nie je zrelé a ja som taktiež nebola zrelá. Bála som sa mnohých vecí a nevedela som si predstaviť, ako to uviesť do praxe, ako to zhmotniť, zrealizovať. A s týmto pocitom som to v mojom „druhom“ domove, v Bukurešti, nechala na chvíľu tak. Ale ono to tam bolo i tak. (Nie, žeby mi bolo teraz už všetko jasné, ale kráčam s vierou, že prosto idem dobre).

Spomínam si, ako som si v jednom momente uvedomila, že ja to vlastne už robím! Že Health Home nie je dačo externé. Alebo – nie je to ani tak externá záležitosť, proces, ale skôr vnútorná práca. Postupne som si vytvárala svoj vnútorný priestor – Domov v sebe.

Spája sa s tým viacero procesov. Je to odhaľovanie toho, čo už je, čo vnútri už existuje. Ide o prebúdzanie, zrodzovanie kvalít späť do Života, ich odkrývanie, nachádzanie, niekedy doslova resuscitácia…
Je tam aj reflexia toho, ktoré kvality vlastne chcem mať doma – čo chcem pestovať, rozvíjať, čo mi má doma prekvitať?
Pridáva sa k tomu i odhaľovanie toho, čo tam vlastne nechcem, čo tam nepatrí, čo si zbytočne domov ťahám a robí to tam šarapatu. A tak ďalej.
Dá sa to vidieť aj ako vytváranie priestoru práve pre tieto procesy – kde sa v bezpečí a pohode môžu rozvinúť aj zatúlané, schované kvality, ktoré sme dakde po ceste stratili. Priestor, kam ich je možné pozvať a kde sa nemusia báť prejaviť…

Dôležitým momentom na ceste bolo pre mňa objavenie otázok – Čo mi vlastne robí dobre? Čo mi robí radosť? Čo prospieva Životu a kde môžem prosperovať ja?

No a… Všimla som si aj to, že to, čo sa mi utvára vo vnútri, vytváram rôznymi spôsobmi okolo seba. Boli to maličkosti, drobnosti, ktorými som si spríjemňovala svoje bývanie, avšak tie robili veľký rozdiel v pocitoch. Spomínam si na chvíľku, keď som sa raz vrátila domov z práce, otvorila som dvere a Verny mi vyšiel šantivo v ústrety. Hodila som všetko na zem a zvítala som sa s ním a pokračovala som ďalej do obývačky a… ten pocit – je to tu také utešené! A to bolo ono! Už sa to tvorilo:)

Tvorila som kade-tade a zbierala som podnety, kým som nabrala odvahu, odhodlanie a aj tie kvality, ktoré sú dôležité pre to, aby som bola schopná vôbec tvoriť dačo takéto alebo na tom pracovať.

A tak to dospelo až k bodu, keď som minulý rok začala hľadať reálny priestor, kde by som mohla prosperovať, žiť a tvoriť to, čo chcem priniesť na tento svet a to, čo si myslím a cítim, že môžem ponúknuť. A tak sa to pomalinky zhmotňuje a učím sa nové veci, ktoré k tomu potrebujem…

Nie je to jednoduché. Ani jeden z tých procesov nie je ľahký. Chce to veľa odhodlania aj obetavosti a potom odhaliť prekážky, ktoré sú často práve vnútorné, ktoré nám bránia v tom, aby sme išli za svojim snom, respektíve ho vedeli zrodiť, dať mu Život.
A to sa deje vlastne stále. Pokiaľ to človek chce, pokiaľ sa pre to rozhodne, pokiaľ neodvrhne alebo neodloží úplne do spánku, niekam do skrine to, po čom túži. A verím aj v to, že keď sa už do toho pustím, tak mi príde aj energia, ktorú k tomu potrebujem. To sa mi tak nejako aj ukazuje. A prichádzajú mi do cesty aj ľudia, podpora, zázemie na tú tvorbu. No a teraz už „len“ ísť za tým. Krok sa krokom sa rozvíjať.

Vidí sa mi to zároveň ako neustály proces. Je to dačo, čo nespí…

Spájajú sa mi s tým aj rôzne cvičenia. Môžete si vyskúšať aj pre seba, keď máte chuť:) Je a nie je to ľahké. Napríklad si položte otázku: Čo si prajem u seba doma? Čo si prajem rozvíjať? Čo chcem pestovať?
A potom si navnímať rôzne kvality, napríklad: „potrebujem pocit bezpečia“ alebo: „potrebujem pozornosť“, „potrebujem nehu“ – podľa seba.
Na to nadväzuje otázka: „Čo s tým?“, „Čo môžem urobiť pre seba, aby som ich mal/a dostatok?“ Hm. A tu sa meníme na Colombov, Monkov a Scherlockov a hľadáme, hľadáme a čo je hlavné – nachádzame. Môžeme nájsť…

Cítim, že stačí nateraz… Procesov je viacero a pri každom si vieme dačím pomôcť a aj o tom túžim viac písať a vytvoriť tomu priestor:)

Aktuálne rekonštruujem dom, ktorý má potenciál premeniť sa na môj domov a čoskoro sa sťahujem. A časom – verím – sa z neho stane „Health Home“, kam vás budem môcť pozvať na sebarozvojové podujatia a za oddychom a pokojom.
Držte prsty a kvalitná podpora sa mi vždy zíde – morálna, ľudská aj tá materiálna;)

Jeden sen sa mení na skutočnosť. Ďakujem, že môžem. Alebo ešte inak ~ ďakujem, že sa to cezo mňa môže diať.

Nech sa deje, čo sa má. 🍀

S láskou,

LA

#CestaDuše 🌞