Marek Vadas je jedným z mojich najobľúbenejších slovenských autorov. Ponúkam vám zopár svojich náhľadov na jeho knižku Liečiteľ. 

~

Poviedky z knihy Mareka Vadasa Liečiteľ sú prekvapivé a často pôsobia neočakávane.

Sú to minipríbehy vyčnievajúce  z radu všednosti, s vlastným nábojom, ktorý čitateľa nielen pobaví, ale aj naplní čímsi hlbším, nadskutočným.

Témy poviedok sú pre nás exotické, dovezené z Afriky,  ktorá  sa  bežne  spája s prívlastkami slnečná, čierna, alebo aj rozmanitá, či dokonca záhadná.

Rozprávačmi sa stávajú domorodí obyvatelia – jednoduchí ľudia, vykresľujúci svoje životné skúsenosti – banálne, výnimočné, nadprirodzené. Nie sú však jedinými narátormi, pretože túto funkciu na seba sporadicky preberajú turista alebo aj dieťa.

Väčšina poviedok sa odohráva v  nadprirodzenom svete plnom duchov, bohov, zázračných stromov, liečiteľov – šamanov. Ich pointy sú prekvapujúce a v niektorých prípadoch zámerne nedokončené. K týmto príbehom patria aj texty mýtického či absurdného charakteru. Vťahujú čitateľa do imaginárnych  priestorov, kde sa zapája jeho fantázia a predstavivosť. Takýmto mýtom je i príbeh o vzniku smrti: “Starena  nielenže zjedla jed, ale keď rozvinula banánovníkový list, vypustila na svet aj zlo. Veď keď ide len o to oživiť človeka, bylín v lese by sa našlo dosť. V celej veľkej rodine muža sa však v tento deň začali spory a hádky a ľudia začali zomierať.“

Vadasova kniha Liečiteľ je cenným prírastkom do súčasnej slovenskej literatúry, ktorá si s určitosťou – aj  vďaka svojskému rozprávačskému prístupu – nájde svojich nadšených čitateľov. Porotu Anasoft litera v roku 2007 oslovila natoľko, že sa stala najlepšou prózou roka 2006.

~

Táto krátka recenzia mi vyšla v roku 2007 v Hospodárskych novinách. Trošku som jej text aktualizovala.

A len tak na okraj – tak sa mi zdá, že môj záujem o šamanizmus siaha ďalej, ako som si myslela;)

~

LA

Liečiteľ Marek Vadas Anasoft litera